Jak se vyhnout exekuci?

Exekuce není žádná legrace. Je to proces, který je těžký pro každého, koho postihne. Každý by se jí radši obloukem vyhnul, není to ale jednoduché. V tomto článku se dozvíte, jak by jste se měli v případě exekuce zachovat a jaké jsou možnosti se proti ní bránit.

Exekuce – obrana

Pokud jste se v podobné situaci někdy ocitli víte, že to nebude jednoduché. Exekutoři i přes některá omezení, která byla učiněna, mají stále velké pravomoce a můžou zabavit téměř cokoli. Mnohdy jsou schopni zabavit i cizí věci, které vám nepatří. V tomto případě trvejte na sepsání protokolu. Pokud exekutor odmítne protokol sepsat, kontaktujte policii. Dalším krokem by mělo být neprodlené kontaktování exekutora skutečným majitelem zabavené věci – nejlépe písemně. Po té je třeba podat žalobu k soudu, který rozhodl o nařízení exekuce. Exekutor je povinen vás odškodnit na základě doložených dokumentů. Pokud je exekuce oprávněná, hlavní rada zní – nebuďte pasivní. Neustálým ignorováním pošty nic nevyřešíte. O co se tedy můžete pokusit?

  • Jako první možnost se nabízí vyjednání podmínek s věřiteli. Je to cesta obtížná, ale když se povede, je velmi účinná. Záleží na věřiteli. Tato varianta je spíše pro výřečnější povahy. Většinou nebývá moc úspěšná.
  • Druhou možností je vyhlásit tzv. osobní bankrot. Tato alternativa také nemusí být úspěšná. Záleží na tom, v jaké jste situaci. K této variantě je třeba dodat několik důležitých formulářů a dokumentů (např. soupis majetku, příjmů apod). Když všechny tyto dokumenty dodáte, stále nemáte vyhráno. O vašem osudu rozhoduje soud, a pokud rozhodne o oddlužení prodejem vašeho majetku, dopadnete podobně jako v případě exekuce.
  • Konzultujte vaši situaci s odborníky. Je možné, že existuje řešení, o kterém nevíte jelikož nejste právník ani finanční poradce. Tato varianta bývá mnohdy nejlepší, protože není tak násilná a získáte naději na „lepší zítřky“. Když za sebe necháte jednat odborníky, situace může nabrat úplně jiné obrátky. Věřitelé totiž do jisté míry spoléhají na to, že se v situaci neorientujete tak dobře, a proto si na vás mohou více dovolovat. Na lidi z oboru, si už tolik netroufnou. Je to tedy alternativa, kterou stojí za to vyzkoušet.
    • Další rady jak se bránit proti exekuci naleznete na www.exekuce-obrana.cz – exekuce

Comments are closed

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich