Dětský mikroskop

mikroskopem se určitě každý  seznámil v rámci výuky biologie  na základní škole.  Pro většinu z nás od té doby uplynulo již mnoho let a dnes není nemožné vlastnit mikroskop i doma.  Trh v současné době  nabízí poměrně velký výběr mikroskopů pro různá pozorování. Každý,  kdo se rozhodne pro koupi mikroskopu by měl být obeznámen se základními pojmy, které jsou důležité u každého mikroskopu.  Tak především je to optická soustava, osvětlovací soustava a mechanické zařízení.  Optickou soustavou mikroskopu je okulár, objektiv a tubus.  Objektiv má různou hodnotu zvětšení.  Osvětlení mikroskopu nám zajistí dobré osvětlení pozorovaných preparátů  a může být buď zrcátkové, halogenové, nebo s LED osvětlením. Se zrcátkovým osvětlením se setkáme především u dětských mikroskopů. Mechanické zařízení nám ulehčuje práci se samotným mikroskopem. Mikroskop je optický přístroj, tudíž nás u něj bude zajímat jeho zvětšení, rozlišovací schopnosti, hloubka ostrosti a zorné pole mikroskopu. U mikroskopu je zvětšení důležitým parametrem a označuje se písmeny N.A. (numerická apertura), jejíž dolní hranice je pětinásobek N.A. a horní hranice tisícinásobek N.A.  K celkovému zvětšení mikroskopu se dostaneme tak, že vynásobíme zvětšení objektivu a zvětšení okuláru mikroskopu. Parametr hloubky ostrosti mikroskopu udává rozdíl mezi vzdálenosti nejbližšího a nejvzdálenějšího  místa  u pozorovaného předmětu ob objektivu.  Dalším důležitým parametrem je velikost zorného pole mikroskopu. Zorné pole se s rostoucím zvětšením zmenšuje. Zorné pole můžeme definovat, jako kruh, který je mikroskopem vidět.  Zorné pole má souvislost s tzv. polním číslem, které bývá obvykle vyryto na okuláru každého mikroskopu jako FN+číslo. Udává se v milimetrech a informuje o průměru otvoru clony. Nazývá se též polní číslo.  Rozlišovací schopnost mikroskopu je dána nejmenší vzdáleností dvou bodu, které je objektiv schopný zobrazit jak dva oddělené obrazy.  U rozlišovací schopnosti mikroskopu nám také napoví již výše zmíněné N.A. Tedy čím je N.A. vyšší, tím jsou rozlišovací schopnosti mikroskopu lepší.

Pro domácí použití a začátečníky je určen dětský mikroskop. Jsou určeny pro úplné začátečníky, většinou se doporučují pro děti cca od 6 let. Tyto dětské mikroskopy mají jednoduché ovládání a nastavování. Pro osvětlení se používá buďto zrcátka, nebo LED osvětlení.  Dětské mikroskopy bývají většinou monokulární – pro pozorování jedním okem. Dětský mikroskop je nabízen buď v plastovém (není stabilní nedoporučujeme) , nebo kovovém provedení.  Některý dětský mikroskop můžete pořídit s bohatou výbavou obsahující přichystané preparáty k okamžitému pozorování, pinzetami, pipetami, podložními krycími sklíčky atd. v praktickém kufříku.  Budete tak mít vše uloženo na jednom místě a vždy po ruce připravené k pozorování. Jestliže máte doma zvídavého malého školáka, zcela jistě mu takovým dárkem, ať už na vánoce, nebo k narozeninám uděláte radost. Zapojíte-li se se svou ratolestí  do vytváření a pozorování předmětů, strávíte bezpochyby příjemné chvíle, které obohatí rozhled nejen samotného dítěte, ale zcela určitě i vás, dospělého a sami na vlastní oči uvidíte svět, který vám byl doposud zcela určitě ukrytý.  Tím spíše to bude velký objev pro děti samotné.

Leave a Reply

„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich