Horká ražba a Studená ražba

Tato oblíbená technika dekorace různých materiálů, které se také často říká termoražba, zlatotisk, či studená ražba pro studenou variantu přináší široké možnosti marketingové propagace výrobků. Nejčastěji se uplatňuje při tisku (ražbě) na obaly různých produktů. Velice často se kombinuje s vytlačením raženého motivu do materiálu a vznikne tak opticky i hmatově zajímavý trojrozměrný prvek.

Jak to celé funguje? Pomocí speciálně vyleptané matrice se na cílový materiál vyrazí z folie vrstva barviva, či kovového filmu. Horká ražba využívá tlaku a vyšších teplot, díky kterým se barvivo přenese z folie na potištěný materiál. Fólií je mnoho druhů barev a velikostí a každá je určená pro jiné rozmezí tisku a pro jiné materiály. Obecně lze říct, že horká ražba pracuje v teplotách od 90°C do 220°C. Tiskne se na papír, kůži, plast a textil. Vše závisí na druhu a barvě použité folie.

Horká ražba má ale jeden nedostatek a to je právě práce při vyšší teplotě, která znemožňovala donedávna tisknout jemné detaily a také tisk na materiály, které teplota poškozuje. To řeší právě studená ražba. Je možné tisknout velice jemné detaily i na ty nejtenčí plastové materiály či papír mnoha druhů. Studená ražba také umožňuje tisknout rychleji a levněji. Přesto jsou obě technologie srovnatelně využívané. Hlavním důvodem je mládí této technologie, u nás se rozšiřuje teprve třetím rokem a její boom se teprve očekává.

Společnost RTT Design proto otevřela nový eshop s fóliemi pro horkou a studenou ražbu určený pro tiskárny nabízející tento typ tisku. Najdete ho na stránkách rttd.cz.

Comments are closed

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich