Bouřka bouří, notebook hoří

Bouřka je prostě zabiják. Letní bouřky z vedra se řítí jedna za druhou a blesky a notebook nejdou dohromady, ale co udělat aby to neodnesl?

Blesk=silný přepěťový impuls

blesk vytvoří velmi silný přepěťový impuls v rozvodné síti, který se šíří v okolí stovek metrů až několika kilometrů. Tento impuls „projde“ skrz adaptér až do notebooku a kam jinam v notebooku než na základní desku, kde poškodí, co může.

Ze střechy rovnou dolů

Druhým nebezpečím je připojení kabelem do sítě LAN, obzvláště pokud vede k vám na střechu do AP (access point – krabička na wifi).  Dokonce se objevilo i několik případů, kdy přepětí „přeskočilo“ od antény z televize do notebooku, který byl k televizi připojen přes HDMI kabel.

Sjelo to po něčem ani nevím jak, ale nefunguje

Takže, chce to zjistit, jestli je na tom špatně „jen“ adaptér, nebo celý notebook. Jednoduchá finta spočívá v tom, že odpojíte kabel, který vede ze zásuvky do adaptéru. V okamžiku kdy ho zasunete do adaptéru, musí být slyšet zapraskání. Pokud nic neslyšíte nebo v adaptéru jen rytmicky cvaká, je nejspíše vadný. Pokud je poškozen jen adaptér, lze mluvit o štěstí – nové originální adaptéry stojí kolem tisíce korun. V opačném případě můžete zkusit servis notebooků, kde umí opravit i poškozené základní desky. Oprava sice stojí již několik tisíc, ale stále je výhodnější než nákup nového notebooku.  Také nezapomeňte zkontrolovat, zda nemáte uzavřenou pojistku proti této škodě!

Leave a Reply

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde