Na stepperu ke štíhlé postavě!

Konečně   máme letní měsíce a děsí vás přebytečné špeky? Nebo vám brání celulitida obléknout si vysněnou minisukni? Nebo jste kvůli zdravotním důvodům „přinuceni“ zvednout zadek od televize? Nebo jen uvolnit přebývající energii? A tak pro vás by mohl být kompromisem stepper.

 

Stepper řadíme mezi jednoduché domácí sportovní přístroje. Sportování na stepperu simuluje stoupání po schodech, je ovšem ohleduplnější ke kloubům díky eliminaci tvrdých nárazů. Při sportování se jedná o pravidelné přenášení hmotnosti z pravé nohy na levou, kdy se ovšem nenamáhá pouze jedna část těla.

 

Při koupi stepperu byste si měli jako první rozhodnout, kdo a jak často bude na stepperu sportovat. S tím se pojí váha a vzrůst sportovce, která by nikdy neměla být vyšší, když je u určitého modelu stepperu napsána.

 

Steppery se dělí dle druhu stavby. Do první kategorie se řadí mini steppery (někdy také twist steppery), které jsou však ohraničené velikostí kroku (do 20 cm), což nesplňuje požadovanou intenzitu posilování a tím omezuje účinnost posilování. Tato skupina se stala moc populární především díky výhodné skladovatelnosti, avšak s omezením životaschopnosti. Jsou totiž určené pro ne tak dlouhé a občasné posilování, což potvrzuje též docela průměrná cena. Do druhé kategorie se řadí stojanové steppery, které simulují pohyb nohou v celém rozsahu. Takovéto steppery napodobují bezchybnou chůzi po schodech, která je označena jako jedna z nejlepších vzhledem k tvarování svalů nohou a zlepšení fyzické kondice. Stojanové steppery mají navíc řidítka, která můžete použít k opoře při nedostačující stabilitě při šlapání. Se zlepšenou stabilitou nemusíte již madla používat. Další podskupinou jsou steppery klasické a boční.

 

Nejpřednější částí stepperu je buď magnetická brzda, nebo hydraulické tlumiče. Tyto díly vytváří odpor při posilování na stepperu. Stepper má často vestavěná kolečka určená k přepravě a nožičky určené k seřízení a na vyrovnání nedokonalostí země. U stepperů je možné regulovat zátěž třemi způsoby: Zvyšování zatížení šoupáním tlumičů: Zvyšuje se šoupnutím pevného tlumiče po páce šlapky. Tento způsob zvyšování zátěže trvá dlouho. Druhým způsobem je regulace zátěže otočením tlumiče. Tlumiče mají totiž otočnou koncovku se stupnicí, díky které zátěž zvýšíte. Životnost tlumičů záleží na jejich kvalitě, proto si pořiďte raději značkový model. Třetí způsob regulace, za pomoci magnetické brzdy, spočívá ve vytváření odporu permanentním magnetem. Takto regulovatelná zátěž stepperu má velmi dlouhou životnost. Stojanové steppery jsou určeny pro delší a intenzivnější trénink.

 

Součástí stepperu je také počítač, který by měl zobrazovat ušlou vzdálenost a čas, rychlost chůze, spálené kalorie a tepovou frekvenci, podle které se řídí spalování tuků nebo zvyšování fyzické kondice. Ke kontrole tepu slouží většinou ušní snímač nebo dotykový snímač. Oba tyto snímače jsou méně přesné, proto je lepší použít hrudní pás, který přenáší údaje o tepové frekvenci bezdrátově do počítače.

 

Před cvičením se nezapomeňte lehce rozcvičit. Na stepperu byste měli stát zpříma a nijak se nenaklánět. Vždy přenášíme váhu na tu nohu, která jde dolů. Pokud chcete zhubnout, cvičte na stepperu s co nejnižším odporem šlapání a vyšší frekvencí kroků nejlépe ráno na lačno a dostatečně dlouho, aby tělo stihlo sáhnout pro energii do tukových zásob. Pokud si přejete formovat tělo, nastavte velký odpor cvičení (silové šlapání) a nižší frekvenci šlapání. Takto můžete cvičit i během dne. Začínající uživatelé by měli šlapat kratší dobu a pomalu plynule zvětšovat intenzitu cvičení (nepoužívejte hned nejvyšší zatížení). Při snižování hmotnosti posilujte nejméně 30 minut 3x týdně. Po šlapání nezapomínejte strečink a uvolňovací cviky.

 

Sportování na stepperu má blahodárný vliv na srdeční a oběhovou soustavu a fyzickou kondici a zvětšuje vitální kapacitu plic. Toto  též posiluje a formuje svaly nohou, hlavně hýžďové a stehenní svalstvo.

Leave a Reply

„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde