Je prospěšnější černý nebo zelený čaj?

Strom čajovníku můžete vidět ve volné přírodě někdy i 10 metrů vysoký, i když běžně pěstované druhy jsou mnohem drobnější, proto je lehké otrhávat pupeny čaje ručně ze země. Čajové pupeny jsou stále ručně trhané. Nejdražší kvalitu mají pouze dva horní pupeny a drobné listy. Po otrhání se listy a pupence nechají den zavadnout, a mezitím se rukama nebo automaticky obracejí. Potom, se z lístků připraví buď fermentovaný nebo nefermentovaný čaj. Čajové pupeny jsou původně sytě zelené. Černý a zelený čaj z nich vzniká až odlišnostmi v procesu výroby.

Je prospěšnější černý nebo zelený čaj? Černý čaj se vyrábí tak, že se pupeny nechají zoxidovat, nebo fermentovat (zkvasit) ve vlhku a teplu asi během doby čtyř hodin, kdy pupence změní barvu do hněda. To je důvod se fermentovaný čaj jmenuje v Asii červený. Některé černé čaje se též udí. U zeleného čaje je zabráněno fermentaci, takže se jenom suší. Pouze enzymy se rozkládají, ale kyselina tříslová a alkaloidy jsou zachovány. Posléze jsou listy čaje rozděleny podle kvality, překontrolovány a dostanou finální obal. Zelený čaj obsahuje oproti černému čaji větší množství farmakologicky hodnotných látek. I když je možné že to může být z takového důvodu, že účinky zeleného čaje se poposud studovaly daleko podrobněji než vlastnosti fermentovaného černého čaje, a proto na sebe strhnul nefermentovaný čaj soustředěnější pozornost. V černém čaji byly před nedávnou dobou zjištěny anti rakovinné látky, např teaflavin-3′-monogallát tj. TF-2. Zelený čaj naopak obsahuje složku EGCG (epigalokatechin-3-gallát). 4-8 hrníčků černého čaje denně vám taky zajistí ochranu před srdečními nemocemi a je i jinak zdraví prospěšné.

Leave a Reply

Additional Articles From "Alternatívna medicína"

„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich