Paudarco – čaj pro zdraví a krásu

Rostlina Lapacho, zvaný také jako Mate Ipes, Pau d’Arco nebo Lapačo, roste oblastech střední a jižní ameriky. Pradávní indiáni připravovali z jeho kůry odvar k léčení rozličných nemocí a jejich následovníci do dnešních dnů za pomoci spodní kůry Taheebo léčí zranění. Pečlivě oloupané části kůry přiloží vlhkou stranou rovnou na poranění. Jihoamerický kmen Kalavaju který odpradávna žíje v Brazílii léčí prý za pomoci čaje Ipe leukémii a další druhy rakoviny. Lapačo je doopravdy exkluzívní směs vitamínů a stopových prvků nutných pro zdraví těla i ducha. Obsahuje například železo, fluor, jód, vápník, draslík, měď, hořčík, selen a zinek. Podle nových výzkumů Univerzity v Mnichově Ipe odstraňuje příznaky potíží způsobené střevní plísní, právě tak jako likviduje rakovinové buňky, jakmile se vytvoří. A v neposlední řadě, čaj z Mnichově Lapača brání zachytávání glukózy ve střevech a tak výborně pomáhá nemocným s diabetem. Queshua obsahuje také účinnou látku lapacholin, která hojí chronické choroby kůže, jako jsou lupénka a neurodermatitida. Lapačo je dobrý proti chronickým kožním onemocněním , snižuje vysoký krevní tlak, dokáže vyléčit aterosklerózu, nádorová onemocnění, užívá se jako účinná prevence diabetu. Nejlepší je podávat odvar z Tahebo vnitřně, v součinnosti s externími obklady.
Způsob použití: Obvyklý způsob přípravy Pau d’Arco je tento: na čtyři velké poháry čaje Lapacho potřebujeme dvě polévkové lžíce řezané kůry Paudarco a jeden litr vody. Vodu přivedeme k varu, vsypeme kůru a celé to opět krátce povaříme. Ztlumíme plamen. Na mírném ohni vaříme čaj ještě pěti minut, a pak dalších patnáct minut necháme pod pokličkou luhovat, aby se nevypařily aromatické látky. Takto přichystaný čaj je chutný po celý den.
Taheebo lze užívat také jako vnější čajové obklady. To vyžaduje sterilní obvaz nebo kus látky několikrát přeložený, který namočíte do dříve uvařeného čaje, vymačkejte a přiložte na postižené místo. Obklad nechte na místě dvacet minut. Tento postup opakujte dva až tři krát denně.
Obklady z Queshua jsou ideální také pro péči o pleť na obličeji nebo i celém těle. Jde také použít pleťový krém smíchaný s trochou elixíru Mate Ipes . Elixir je velice snadné vyrobit – rozdrtíme tři čajové lžičky kůry Lapačo a přelijeme 100 ml 70 procentního lihu. Necháme máčet během 10 dnů, pak scedíme a elixir připraven k použití.

Leave a Reply

„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde