„Živý darček“?

Rozmýšľate nad kúpou malého chlpatého klbka? Ak si psíka prosí vaše dieťa, rozhodne odporúčame si premyslieť všetky výhody a nevýhody tohto darčeka, keďže nekupujete niečo, čo sa môže odložiť do kúta.

 

Starostlivosť o psa si vyžaduje veľa trpezlivosti a najmä času. Navyše, ak si zaobstaráte šteniatko, okrem vychádzok je potrebné sa venovať aj cvičeniu a učeniu návykov. Taktiež je podstatným faktorom to, či pôjde pes do bytu alebo bývate v rodinnom dome a pes bude mať voľný výbeh. Hľaďte, prosím, aj na zviera, nie len na vaše dieťa, ktoré sa bude tešiť. Tento malý huňatý tvor je ten najvernejší priateľ človeka, hoci to znie aj ako najväčšie klišé. Osoba, ktorej psa zveríte, by mala byť dostatočne vyspelá na neustálu starostlivosť a pripravená na to, že bude mať zodpovedosť aj cez 15 rokov. O smutných príbehoch opustených psíkov, napríklad aj po Vianociach, hovorí stránka lacnesteniatka.sk, ktorú iniciovali združenia Psia duša, Pes v núdzi a Majme srdce. Práve tieto organizácie zažívajú nával rodičovských návštev po sviatkoch, keď vracajú do útulku nechcené darčeky, resp. darčeky, ktoré po čase omrzeli. Tento rok sa všetci milovníci zvierat a iniciátori týchto združení rozhodli pravidelne sa opakujúcej tradícii predísť a upozorňujú vás na každom kroku aj prostredníctvom billboardov.

 

Ak ste si načítali viacero článkov o tejto tematike so všetkými pre a proti a aj naďalej trváte na kúpe psa, v tom prípade gratulujeme k vášmu rozhodnutiu a ponúkame vám možnosti výberu psíka. Položte si otázkou, či chcete do opatery vziať čistokrvného psíka alebo preferujete radšej „orechov“ – krížených psíkov. Záleží aj na veľkosti, preto buďte trpezliví pri výbere a venujte mu viac času.

 

Na výber máte z dvoch možností. Prvou je stránka www.zvierata.nabazare.sk/psy, kde v kategórii zvieratá nájdete množstvo čistokrvných psov aj s papiermi. Táto občianska inzercia, venovaná milovníkom domácich zvierat, ponúka skutočne široký výber plemien, z ktorých si vyberiete toho svojho. Inzerujú tu dokonca chovné stanice, t.j. máte možnosť poznať aj rodičov psíka a vybrať si toho, pre vás, najkrajšieho chlpáča. Okrem iného, je tu množstvo inzercie, kde ľudia psíkov darujú. Či už sa vám pozdávajú čivavy, yorkshirske teriéry, mopslíky, Jack Russels teriéry alebo ovčiaky, dalmatínce, labradory či retrievery, tieto podarené stvorenia čakajú na váš domov a opateru.

 

Druhou možnosťou je taktiež dobrý tip, a to návšteva útulkov Slobody zvierat alebo kontaktovanie vyššie spomenutých organizácií (Psia duša, Majme srdce, Pes v núdzi), kde skutočne nájdete krásnych a mierumilovných psíkov vyžadujúcich od vás len vašu pozornosť a lásku. Tieto psíky si mnohokrát prešli strastiplnú cestu, kým sa nad nimi niekto zľutoval a priniesol ich aspoň do útulku. Ak máte čo i len štipku lásky navyše, títo „havkáči“ ju s radosťou príjmu a odvďačia sa minimálne raz tak, že ste ich zachránili.

 

V prípade, že si nie ste úplne istý, či si psíka zaobstaráte, skúste navštíviť útulky a ponúknuť sa, že psa alebo aj viacero psov vezmete na prechádzku. Uvidíte, ako tento úkon budete zvládať vy, ako sa k vám budú správať psy a hlavne, ako sa vidíte v pozícii potencionálneho majiteľa chlpatého kamaráta.

 

Ako sme už spomenuli, ak sa týmto zvieratám budete venovať a venujete im svoju lásku, spolužitie so psom pre vás bude len šťastným prínosom do domácnosti.

 

Leave a Reply

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain